» hl.str. > hudba

Slovo autora

...

Hudba je rozdělena na pět částí viz. menu vpravo

13/03/07
Jahworks.org

"Repatriace a Reggae, mýtus nebo skutečnost?"

Pokud posloucháte reagge (já ano), dříve či později určitě narazíte na nějakou tu skladbu o Africe. O jejích krásách a o nutnosti návratu zpět - o repatriaci. Vlastně pokud byste opravdu chtěli, mohli by jste poslouchat reggae písně o Africe v jednom kuse po celé dny. Pravděpodobně se nad takovými texty ničemu nepodivíte: je to přece pochopitelný nářek člověka s velmi pohnutým historickým osudem. Člověka násilím vytrženého ze svého domova, zavlečeného tisíce kilometrů daleko, vystaveného novému nehostinému prostředí a neméně krutému zacházení.

'Otázkou zůstává: který z těchto umělců tam opravdu byl? Strávil tam nějaký čas? A co pro Afriku udělal? Má neustálé opěvování Afriky nějaký skutečný význam pro Afriku samotnou?'

Ještě pravděpodobněji to pak celé vnímáte vlastně jen jako symboliku. Volání po kořenech a původní kultuře, což je samo o sobě jistě chvályhodné a říkate si, že o skutečný návrat vlastně nejde (možná si neříkáte vůbec nic, a to je fééér). Nevím nakolik tušíte, z jak moc reálné představy tato, dle mého názoru dezinterpretace, vzniká. Vězte však, že od samého začátku myšlenky repatriace nešlo o nějaký symbolický sen a mýtus, ale o skutečný fyzický návrat! A zcela jistě byste našli i dnes dost lidí v Karibiku, kteří jsou přesvědčeni, že návrat do Afriky je jedním, ne-li jediným řešením na jejich situaci. Nic nehledě na to, jaká situace v Africe panuje.

Zajímavý článek na toto téma napsala Adjua Dubb(-ová) :) promotérka, obhájkyně a novinářka píšící o reggae. V nedávné době se rozhodla pro návrat do Gambie. Pro server Jahworks napsala článek "Repatriace a Reggae, mýtus nebo skutečnost?", který jsem s dovolením přeložil.

23/01/07

Leonard "Ethiopian" Dillon interview

Tak jsem po letech přidal zase nějaké to čtivo. Tentokráte rozhovor s dalším veteránem jamajské hudební scény, leadrem vokální skupiny the Ethiopians, Leonardem Dillonem.

26/07/06

Cheikha Rimitti - královna Raï

Karel Gott v jednom rozhovoru prohlásil, že je radši když se jeho zpěv někomu nelíbí nebo dokonce ho otravuje, než když ho ohodnotí slovy "nevadí mi" nebo "celkem to ušlo". Troufám si tvrdit, že vokál Cheikhy Rimitti ve Vás žádné takové hodnocení nevyvolá. Buď vás dostane, nebo vás bude možná otravovat či zneklidňovat. Rozhodně vás nenechá chladnými a vyvolá ve vás reakci daleko od vyjádření "nevadí mi". Ostatně ani samotné rytmy stylu raï, jehož byla tato zpěvačka nejznámější vyslankyní, nejsou žádná "pohodička". Kdo nemá tušení, jak tato severoafrická hudba zní, si může poslechnout krátké ukázky z jejího alba "Ghir El Baroud" (1996).

Bohužel 15. května, ve věku osmdesáti tří let, Cheikha Rimitti zemřela. Také proto přináším její životní příběh. Většinu života prožila v rodném Alžíru, který musela definitvně opustit, když tamější konflikt vyústil ve vznik jednoho z nejortodoxnějších islámských států v Africe. Příběh je to rozhodně zajímavý. celý článek

27/03/06

Max Romeo - Interview

Dnes vám přináším obsáhlý rozhovor s veteránem jamajské hudební scény Maxem Romeem. Z vlastní zkušenosti mohu říci že za posledních deset let v našich luzích a hájích, pomohl seznámit místní posluchače s reggae málokdo jako on. Samozřejmě nemalý podíl na tom měla kapela Prodigy, která si v 90. letech vypůjčila jeho vokál do svého remixu. Ten většina lidí asi slyšela dříve než originál. A tak jste mohli přijet do lecjakého koutu země, pustit notoricky známou I'm gonna put on the iron shirt and chase the devil out of... Vždy se někdo našel, kdo rozpoznal "tutovku" od Prodigy a kulil oči co je to vlastně za vykopávku. Ukázka pro ty co si nepamatují.

Max Romeo je velmi zajímavá postava jamajské kultury. Jeho první ůspěch je spojený s lechtivou skladbou "Wet Dream", která způsobila v době vydáni značné pozdvižení. Pár jeho skladeb bylo použito v 70. letech v jamajské předvolební kampani. Což se nakonec možná odrazilo i v jeho nesmlouvamém kritickém postoji, který vyjadřuje ve svých pozdějších textech se společenskou tématikou. Po přisprostlých začátcích se záhy stal jedním z nejsžíravějších společenských komentátorů a málokdo hovoří o problémech tak jasně a naléhavě jako Max Romeo.

Autor nesmrtelného hitu "Chase The Devil" ze stejně nesmrtelného alba "War Ina Babylon", jehož nahrání je podle jeho slov to nejhorší, co kdy v životě udělal... O tom všem a nejen o tom hovoří v následujícím rozhovoru Maxie Smith alias Max Romeo.

Trochu muziky

Na závěr je tu jeden nový dub k poslechu Addis Dubaba

24/03/06

Lone Ranger - Bim a Ribbit

Profil Lone Rangera jamajského dje, který výrazně ovlivnil reggae v jeho přechodu do dancehallu. Obohatil djský slovník o několik dnes již klasických citoslovců bim a ribbit. Nedávno jsme měli možnost vidět ho v pražské Roxy na festivale Time To Seed. Lone Ranger profil

31/01/06

Těžký návrat jamajských drogových kurýrů (-ek)

Přečtěte si článek o tom jak některé jamajské ženy řeší svou bezútěšnou životní situaci. Jak? Pašují kokain! Bohužel tím, že je celníci chytí, úřady odsoudí a ony si odsedí svůj trest, pro ně celá událost nekončí. Po návratu domů je většinou jejich situace ještě horší než před odjezdem a s ještě menší nadějí na zlepšení. Zajímá vás proč? Čtěte :)

27/12/05

Trocha jamajského bulváru

Jen velmi krátce. Vybz Kartel se oženil. Po čtyřletém vztahu se svojí přítelkyní, bankovní úřednicí, ji před týdnem požádal o ruku.

Druhá zpráva se týká zpěváka Super Cat, kterého zmlátila policie a následně zadržela. K události došlo v New Yorku, kde si Super Cat s kamarádem zašli vsadit na závod terénních aut. Poté co u přepážky uzavřeli sázku si Super Cat uvědomil, že chtěl vsadit na někoho jiného. Šel tedy zpět, ale zaměstnanec mu sdělil, že závod na který vsadil se právě jede a tudíž už s tím nelze nic udělat. Super Cat se rozčilil a podle všeho ztropil scénu. Zaměstnanci přivolali policii, která Super Cata vyvedla z budovy. Shodou okolností sázenka, kterou Super Cat dostal vyhrála a Super Cat se tedy zeptal policistů, zda-li se může vrátit zpět pro svou výhru. Policisté mu toto povolili, ale když se o to pokusil, policisté se na něj údajně vrhli a bili ho deset minut. Super Cat musel být ošetřen lékařem, zároveň však byl zadržen a obviněn. Později byl propuštěn na kauci. Není to poprvé, kdy měl tento zpěvák problémy s policií. V roce 1991 byl sproštěn obvinění ze zabití zpěváka Nitty Gritty. Údajně ho měl zastřelit při roztržce ve studiu.

zdroj: Jahworks.org

13/12/05

The Harder They Come na jevišti

Více než třicet let po svém vzniku se dočká film "The Harder They Come" ve kterém si hlavní roli zahrál Jimmy Cliff, i divadelního zpracování. Hru chce příští rok uvést věhlasný Royal Theatre. Nejtěžší podle tvůrců divadelního zpracování bude nalézt představitele hlavní role. Měl by umět hrát, tancovat, zpívat a k tomu ještě patois. Jimmy Cliff se na představení nijak nepodílí, mimo jiné asi proto, že mu o něm autoři nedali vědět...

06/12/05

Není skinhead jako skinhead

Možná to někoho z vás překvapí, ale dnes vás chci upozornit na stránku o hnutí Skinheads a nejen o něm. Asi většina z vás ví, kdo to jsou původní Skinheads (nebo spíše jediní praví?) a to že s rasismem, s kterým jsou dnes spojováni, mají pramálo společného. No a protože některé věci je třeba neustále opakovat (lidé zapomínají, umírají a rodí se noví) doporučuji všem prozkoumat tuto stránku: www.skinhead.sk

Aktualizace z 18. prosince (hlavně kvůli Davidovi... :))

Ptal se mě kamarád, proč odkazuji na stránku, kde se nadává na "zkažené" reggae, debi....í hippíky atd. Předně, mne osobně některé pasáže z této stránky také zarazily!!! To že na něco odkazuji, ještě neznamená, že se s tím do poslední hlásky ztotožňuji. Neztotožňuji!!!! A jestli má někdo k textům na této stránce výhrady, ať je směřuje na autora stránky a ne na mě.
Já si nemyslím, že reggae jde od poloviny 70.let do háje a nepovažuji hippíky za srá.. A našlo by se toho víc. Na druhou stranu z textu je poznat, že se jedná o osobní názor se kterým můžete nebo nemusíte souhlasit. Já nikomu neříkám, co si má myslet. Jen se snažím, snést dohromady co nejvíce informací, aby si každý mohl utvořit názor sám. Krátce, já skinheadské hnutí neobdivuji ani nepropaguji. Dost pravděbodobně bych se jim vyhnul velkým obloukem. Ale důvod proč si o nich čtu a dávám přečíst i vám je jednoduchý. Jako posluchači reggae bychom měli vědět, že skinheadi poslouchali jamajskou hudbu. Ale nejen to, na Jamajce vznikaly skladby určené právě skinheadům. A dokonce některé opravdu dobré rocksteady a early reggae vzniklo jen díky jejich zájmu. Zvláště v době přechodu k roots reggae, které skinheads nezajímalo, nahrávali na Jamajce rocksteady pro skinheady v Británii v době, kdy na Jamajce už rocksteady "nikdo" neposlouchal. A to je jediný opravdový důvod, proč sebe i vás na stránky o skinheadském hnutí odkazuji.

29/11/05

Ještě jednou k případu Jah Cure

Před necelým rokem jsem zde uveřejnil rozhovor se zpěvákem Jah Cure. Tento rozhovor myslím vyvolal mnoho otázek a tak se k tématu vracím ještě jedním článkem ve kterém autorka Barbara Makeda Hannah-Blake shrnuje všechny nejasnosti okolo případu Jah Cure.

19/11/05

The Disciples website

Rád bych vás upozornil na zajímavou stránku umělce jménem Russ D, který je hlavní postavou uskupení The Disciples. Ti v Čechách byli již několikrát. Poprvé na legendární party v Hostomicích a pak několikrát na sérii "Harvest/Time To Seed", pořádané partou Diferrent Café.

Především se podívejte do sekce Broadcast, kde nepřéhledněte odkaz na raritní nahrávky živých vystoupení Jah Shaka z 80. let, a do archivu, kde je opravdu záplava hudby k poslechu. Upozorňuji, že se jedná především o DUB, a ne ledajaký.

Samozřejmě, kdo se připojuje přes telefonní modem si toho moc neposlechne. :(

08/11/05

Prezident Brown, interview

Rozhovor s mým oblíbencem! Přečtěte si proč Prezident Brown není zpěvák. Jak se mu líbí dancehall. Proč není v reggae více žen. Proč vystupuje málo na Jamajce a další...

No a ti, kteří nemají vůbec představu o kom je řeč, si mohou poslechnout ukázky na www.reggaestore.de anebo u konkurence www.soundquake.com.

09/10/05

Justin Hinds

Profil "oldskůlera" Justina Hindse, luxusního zpěváka.

21/08/05

CLANCY ECCLES ODEŠEL

Clancy Eccles, jamajský pěvecký a produkční pionýr zemřel 30. června 2005. Clancy Eccles byl významnou a vlivnou postavou jamajské scény. Mnoho lidí o něm říká, že vymyslel název reggae. S jistotou můžeme říct, že vymyslel a napsal mnoho krásných písní. Přečtěte si o něm, něco si poslechněte, jako obvykle...

04/06/05

Glenroy Washington, interview

Svou více než pětadvacetiletou kariéru začal Glenroy Washington jako zpěvák, potom se stal bubeníkem a koncem devadesátých let se vrátil zpět ke zpěvu. Za svůj úspěch, podle svých slov, vděčí babiččině výchově... Rozhovor s Glenem Washingtonem

» zhuštěný profil u kolegů na waddup.net
23/05/05

Joe Gibbs Productions

Koupil jsem si nedávno desku. Výběr s tak dobrou selekcí, která se slyší málokdy. Uvnitř byl ještě pěkný článek, ve kterém možná nejsou až takové novinky, ale některé věci jsou tak hezky napsané... Tak jsem ho přeložil. :)

04/05/05

Junior Delgado

Zpěvák Junior Delgado 10. dubna zemřel.

Junior Delgado, vlastním jménem Oscar Hibbert, se narodil 25. srpna 1958 na Jamajce, v západním Kingstonu. Měl pět bratrů a tři sestry. Vychovávala ho jeho babička, zatímco maminka pracovala v USA a otec v Britském Hondurasu. » celý článek

14/04/05

Rozhovor s T.O.K.

Rozhovor s T.O.K. je z jara minulého roku, ale neřekl bych, že tím nějak ztrácí na zajímavosti. Upozorňuji však, že je to dlouhé čtení.

10/04/05

Taky jsem měl doma vzduchovku aneb
Sizzla propuštěn po čtyřech dnech policejních výslechů

Reggae hvězda Sizzla Kalonji byl 21. března propuštěn z policejní vazby, kde strávil čtyři dny, v rámci operace Kingfish. Zpěvák byl zadržen poté, co policie s vojáky prohledala jeho pozemek známý též jako Judgement Yard v August Townu. » celý článek

20/02/05

ERROL THOMPSON -
zvukař, který vytvaroval jamajskou hudbu

Legendární zvukař Errol Thompson skonal 14. listopadu 2004. Errol Thompson, někdy přezdívaný E.T., byl považován za jednoho z nejlepších jamajských zvukařů, a z jeho spolupráce s Joe Gibbsem (The Mighty Two) nevzešly jen stovky nahrávek, ale také některé nejlepší reggae písně vůbec. Dnes už klasiky od Petera Toshe, Culture, Dennise Browna, Black Uhuru a Mighty Diamonds.

12/01/05

Rozhovor s Mad Professorem

Zcela nový rozhovor s Mad Professorem. Úspěšným producentem a zvukovým mágem.

14/12/04

Jah Cure, interview z vězení

Píseň Praises snad znáte. Možná jste to věděli, možná ne (jako já). Její autor, zpěvák Jah Cure, sedí již pátým rokem ve vězení. Přeložil jsem rozhovor, ve kterém popisuje, tehdejší události.

04/12/04

Lady Saw vydala album

Lady Saw vydala nové album "Strip Tease" u VP Records.

24/11/04

Sizzla Kalonji "zamítnut" v Británii

Hned po příletu do Londýna, prvního listopadu, byl jamajský kontroverzní DJ Sizzla ještě na letišti zadržen. Nebylo mu uděleno vízum a následně byl z Velké Británie vypovězen, kvůli svým textům nabadájícím k násilí proti homosexuálům.
Přispěl k tomu i fakt, že v noci, která předcházela Sizzlově příletu byl v Londýně zavražděn barman na odchodu z nočního klubu. Tento barman byl gay a bohužel jako jediný z pětice napadených gangem, útok nepřežil.

Zdroj: www.jahworks.org a BBC

Článek

Orální sex už vadí taky

S laskavým svolením Laury Gardner šéfredaktorky Jahworks.org uveřejňuji zkrácený "překlad" jejího článku o "vulgárnosti" dancehallových textů. A ne úplně nového tematu, v poslední době však nabírajícího na síle, textů zaměřených proti orálnímu sexu. Rozumějte od muže k ženě.

!!!Upozornění!!!

Článek obsahuje (po úvaze) dost sprostých výrazů (podobně jako originál) a je radno číst ho s nadhledem. Kdo se na to necítíte, nečtěte ho!!! ;)
Osobně jsem se nestačil divit, a čím dál víc si říkám, že "jejich starosti bych chtěl mít". Ale vlastně ne, nechtěl! Též se omlouvám za krkolomnost překladu, je volnější než obvykle.

Článek

Beenie Man má problémy

Beenie Man byl na poslední chvíli odvolán z programu slavnostního předávání cen MTV 29. srpna na Floridě.
Aktéři kampaně za práva gayů vyzývají nahrávací společnost EMI ke zrušení kontraktu s kontroverzní dancehallovou hvězdou Beenie Manem. » celý článek

Článek

Koncerty Buju Bantona v Německu zrušeny

Vystoupení Buju Bantona na Reggae Jam Festivalu v Saarbrueckenu bylo zrušeno, stejně jako v Hamburgu a Darmstadtu. Promotér festivalu v Saarbrueckenu Dragan Nikitovic byl Bantonovými texty tak znechucen, že vystoupení okamžitě zrušil i přes hrozbu ztráty peněz. » celý článek

Článek

Soca

V životě jste to slovo neslyšeli? Nemáte tušení oč jde? No možná jste Soca music již slyšeli dost, ale nevěděli jste co posloucháte!!!

Soca je hudební styl z Trinidad a Tobago, a podobně jako Sean Paul zviditelnil Dancehall v minulém roce. Kevin Lyttle je nový posel Soca dobývající americká rádia, ale dokonce i ta česká. » celý článek

zpet na zacatek
TOPlist Valid XHTML 1.0!