» hl.str. > hudba > rozhovor
14/12/04

Jah Cure rozhovor z vězení

Můj přítel mne požádal abych vám vyprávěl příběh. Požádal mne, abych řekl "jeho lidem" tento příběh už před nějakým časem. Nezapomněl jsem splnit jeho žádost. On vyčkával, zda-li bude splněn slib , který na začátku dostal.

zpěvák Jah Cure

Zároveň nechce zbytečně provokovat, pokorně čeká až Babylon propustí 'Lék'(the Cure). V poslední době sílí víc než kdy před tím. A chtěl, abych vám řekl, "jeho lidem," že vy jste zdrojem jeho síly. Skutečnost, že jste ho nikdy nezatratili a nezapomněli, mu umožnila vás s tím obeznámit.

Chtěl, aby jste se dozvěděli co se opravdu stalo. Je to pro něj velmi důležité, zdůrazňuje "ať se moji lidé dozvědí." Od devadesátých let, kdy Sekaturi Alcok známý pod jménem Jah Cure vstoupil do hudebního průmyslu, opakuje stále dokola - "nevinen".

Julian: Jah Cure, co se tehdy opravdu stalo?
Cure:
V roce 1998, šestnáctého listopadu, jsem byl v MoBay s mladíky z Anglie. Vzal jsem je do MoBay, aby si užili zábavy.

Julian: Kde došlo k zatčení?
Cure:
Byli jsme zrovna na odchodu, když nás policie zastavila v Margaritaville. Řekli ať vyjdu s doklady z auta. To jsem udělal, oni prohledali auto a nenašli nic protizákonného. Zeptal jsem se, "Mohu teď jít?" a policista řekl, že si mám promluvit s tím druhým.

Julian: Co udělali pak?
Cure:
Řekli mi, že tu minulý týden došlo k znásilnění a jestli jsem tu byl. Řekl jsem, že ne.

Julian: Takže oni vedli výslech na ulici?
Cure:
Řekli, že nesmím odejít a zavolali nějaké lidi, aby se na mne podívali. Pak jsem zaslechl jak se jich ptají "Je to on?" Pak jsem poprvé spatřil tu dívku. Když přišla, zeptala se jich "To je on?"

Julian: Ona se ptala policie? A oni prováděli identifikaci přímo na ulici?
Cure:
Ano, poslouchej dál. "Zní jako on," řekla. "Zní jako kdo?", řekl jsem. "Podívej se na mě pořádně, jmenuju se Jah Cure, odmysli si tu čepici a dobře si mě prohlédni." Řekli, že mne odvezou na stanici. Ve stejnou chvíli se tam nachomítl jeden Bobo přítel a zajímal se, jestli je všechno v pořádku. Ta holka řekla, že zní taky jako jeden z nich.

Julian: Takže ze své nejistoty mohla klidně ukázat na svojí rodinu. Identifikace na silnici. To je porušení tvého ústavního práva, práva na řádný proces.
Cure:
Policie mi sdělila, že mne zadrží ve vazbě. Minuli Barnett Street Station a zamířili do Coral Gardens. Když jsem dorazil na stanici, byli tam nějací lidé. Později jsem se dozvěděl, že to byli rodiče té dívky.

[Zde Sekaturi hovořil nevybíravě o věcech, které jsou jeho vlastními tvrzeními. Založenými, jak řekl, na tom co zjistil po svém zatčení. Některé z oficiálního zápisu některé mimo něj. Vše nasvědčovalo, že se jedná o falešnou hru.]

Cure: Každopádně jsem pak zavolal Beresovi (pravděpodobně Beresi Hammondovi - zpěvák, producent), ale když přišel k telefonu, vzali mi sluchátko z ruky a řekli mu:"Je na Barnett Street 14" a zavěsili. Celou dobu se rodina dívky kamarádíčkovala s policií. Všechny moje věci v autě byly ukradeny.

Julian: Říkáš, že zatajili Beresovi kde jsi? Co potom udělal?
Cure:
Byl jsem tam přes týden když jiný policajt řekl těm, kteří mě zavřeli, že mne nemohou držet tak dlouho bez obvinění. Tak si důkazy vycucali z prstu. Přišli s tím, že ta holka koutkem oka zahlédla mou tvář. A už předtím mě viděla někde na nějakém vystoupení na podiu, tudíž mne poznala a oni mě obvinili.

[V tomto bodě Jah Cure zmínil, že policista, který ho zatýkal, má sexuální poměr s matkou dívky a regulérně spolu žijí.]

Julian: Potom co tě drželi víc jak týden, což je neslýchané (bez udání důvodu můžeš být zadržen na 36 až 48 hodin), se stalo co?
Cure:
Propustili mne na kauci 20 000 dolarů v Resident Magistrate Court.

[Jah Cure cestoval z Jamajky a zpět, včetně Trinidadu a Bermud, a vystupoval propuštěn na kauci. Podle zpěvákovi verze, se vrátil k soudu na jedno ze stání a když ho uviděla dívčina matka, řekla "che ve vězení si to můžeš dělat sám."(extra volný překlad, pozn.př.). Jah Cure si najal právníka Roye Fairclougha z Montego Bay. ale jeho obrana zněla jako obžaloba, řekl.]

Cure: Fairclough mi řekl, že neví proč se zaplétám s těmito lidmi, kteří jsou jeho přátelé. A kteří mi vylepší fasádu.

Julian: Co myslíš tím vylepší fasádu?
[Jeho odpověď, dalši z jeho tvrzení, přiměla jistého reportéra, provést vlastní vyšetřování, které potvrzeno řadou svědectví jiných právníků naznačilo praxi, jež Roy Fairclough prováděl.]

Cure: Když jsem šel k soudu, musel jsem zajít do domu právníka a házet kamínky na okno, aby vstal. Přišel pozdě, takže případ byl odročen a kauce byla zrušena . Ten smutný týden jsem dostal patnáct let, 15. května.

Julian: Odvolal jsi se?
Cure:
Odvolali jsme se a prohráli. Zavřeli mne, sprostě mě znásilnili. Každou noc taxikář znásilní malou holku a nic se neděje. Zločin a násilí na vzestupu. Žádná spravedlnost, takže zákon pro lidi nic neznamená.

Jah cure byl odsouzen na patnáct let za ozbrojené přepadení a znásilnění. Oběť tvrdila, že byla znásilněna na místě střelby a potom okradena. V současnosti si odpykává pátý rok v městském vězení ve Spanish Townu.

Kryšpínův dodatek

Možná se divíte, stejně jako já, že Jah cure již pátým rokem sedí ve vězení a přitom mu vycházejí stále nové desky. Opravdu je to tak. Nepodařilo se mi zjistit zda samotné nahrávání probíhá ve vězení, či ho pustí s dohledem do studia, ale děje se tak legálně. Dokonce na dubplates.com si můžete objednat dubplate od Jah Cure. Přesto, že je ve vězení, je to možné (přesně takto zní poznámka u jeho jména). A pochybuji, že to nahrává v cele na diktafon. Nicméně je velmi nepravděpodobné, že by dostával peníze za svou tvorbu. Pokud mu je někdo neukládá. Ještě se na to pozeptám.

Článek poprvé uveřejněn 11.9.04 na Jahworks.org
autor: Julian Smith
volně přeložil a zkrátil General Kryshpeen
Zveřejněno se svolením. Původní článek www.jahworks.org/music/interview/jah_cure.htm
Ještě jeden článek na toto téma www.waddup.net
sipka zpet nahoru
TOPlist Valid XHTML 1.0!